مدیر بانک مهر ایران شعبه استان اردبیل حاصل ۱۴سال خدمات این بانک را چنین عنوان داشت: پرداخت وام‌های قرض الحسنه به ۱۰/۵ میلیون نفر به مناسبت ۲۲ اذر سالروز آغاز بکار بانک قرض الحسنه مهر مصاحبه ای با علیرضا وکیلی مدیر این بانک انجام دادیم که تقدیم خوانندگان عزیز می گردد: خدا را شاکرم که […]

مدیر بانک مهر ایران شعبه استان اردبیل حاصل ۱۴سال خدمات این بانک را چنین عنوان داشت:

پرداخت وام‌های قرض الحسنه به ۱۰/۵ میلیون نفر

به مناسبت ۲۲ اذر سالروز آغاز بکار بانک قرض الحسنه مهر مصاحبه ای با علیرضا وکیلی مدیر این بانک انجام دادیم که تقدیم خوانندگان عزیز می گردد:

خدا را شاکرم که در چهاردهمین سالروز تأسیس نخستین و بزرگترین بانک قرض‌الحسنه کشور، این افتخار را دارم که در خدمت شما باشم و گزارشی از عملکرد موفق این بانک و طرح‌های در دست اقدام ارائه کنم.

شما بزرگواران به‌خوبی می‌دانید قرض‌الحسنه یکی از سنت‌های نیکویی است که ریشه در شرع مقدس اسلام دارد و خداوند متعال در سوره‌های مبارکه بقره، مائده و حدید به این موضوع اشاره فرموده است.

وجود انگیزه های ارزشمندی همچون ایثار، پاداش اخروی، کسب اخلاق پسندیده و همچنین تعاون و همیاری برای این سنت حسنه است که بر اهمیت ترویج فرهنگ غنی قرض الحسنه می‌افزاید.

همشهریان گرامی، به استحضار می رسانم:بانک قرض الحسنه مهر در ۲۲ آذر سال ۱۳۸۶آغاز به کار کرد. این بانک در حال حاضر با بیش از ۵۳۰ شعبه فعال در سراسر کشور در حال ارائه خدمت به هموطنان عزیز است. بانک مهر ایرانبا تأكيد بر الگوي بانكداري اسلامي در راستاي توانمندسازي و تقويت توان اقتصادي اقشار مختلف مردم جامعه و همچنين تلاش براي فقرزدايي و رفع محروميت هاي اقتصادي به ويژه در مناطق كمتر برخوردار فعاليت مي كند.

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در حوزه های اشتغال و کارآفرینی، معیشت، ازدواج ، درمان و حمایت از مددجویان سازمان های حمایتی و سازمان های مردم نهاد از جمله خدمات این بانک است. پرداخت وام‌های قرض الحسنه به ۱۰٫۵ میلیون نفر حاصل خدمات این بانک در طول ۱۴ سال فعالیت بوده است.

درراستای توسعه بانکداری الکترونیک وتحقق بانکداری بدون کاغذ، بانک مهرایران برنامه های اصلاح ساختار،الکترونیکی کردن عملیات اجرایی وایجاد یک بانک تمام الکترونیکی را در دستور کار داشته و کارهای مختلفی در این حوزه انجام داده از جمله اتصال به سامانه ثبت احوال واحرازهویت بیومتریک، استفاده ازپدهای امضای الکترونیکی وهمچنین ارائه خدمات بانکداری نوین مانندافتتاح حساب ودرخواست تسهیلات از طریق همراه بانک و احراز هویت غیرحضوری سجام درکنارسایرخدمات همراه‌بانک واینترنت‌بانک فراهم شده است.

با این اقدامات، اغلب عملیات بانکی دراین بانک به صورت غیرحضوری وبدون استفاده ازکاغذ قابل انجام است. این موارد نقش مؤثری درحفاظت ازمحیط زیست،حذف رفت وآمدهای غیرضروری وتسریع درارائه خدمات بانکی به مشتریان دارد.

توانمندسازی مددجویان

در حال حاضر، بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی مردم در اولویت قرار دارد. در این بین اقشار محروم و دهک‌های پایین درآمدی بیش از دیگران در مضیقه هستند. بانک مهر ایران به‌عنوان بانک تخصصی قرض‌الحسنه، با اشراف به این مسئله،به‌طور ویژه تأمین مالی نیازمندان را از طریق وام‌های قرض‌الحسنه مد نظر قرار داده است.در این راستا حمایت از مددجویان کمیته امداد، بنیاد برکت، بهزیستی و سایر سازمان‌های مردم‌نهاد و نهادهای حمایتی مد نظر این بانک بوده، به‌طوری که ضمن اعطای کمک‌های بلاعوض و تسهیلات قرض‌الحسنه به سیل‌زدگان بامعرفی کمیته امدادامام خمینی(ره)، تسهیلات قرض‌الحسنه‌ای را نیز برای مددجویان ارائه کرده که برخی از عملکرد بانک در سطح کشور به این ترتیب است:

-۴۳۵هزار فقره تسهیلات به ارزش ۴۰هزار و ۲۸۵ ميلياردریال به مددجویان کمیته امداد

-۱۲۹هزارفقره تسهيلات قرض‌الحسنه به ارزش بيش از۲۲هزارميلياردريال از طریق بنیاد برکت به‌منظور ایجاد فرصت‌های شغلی در مناطق کمتر برخوردار

-۱۱هزارفقره تسهيلات به ارزش ۲٫۵۲۰ ميلياردريال به افرادتحت پوشش بهزیستی افزون بر این، اعطای ۱۴۰۰ميلياردريال تسهيلات به۵۰هزارزن سرپرست خانواردرهمكاري با معاونت امورزنان وخانواده رياست جمهوري نیز صورت گرفته است.

اشتغال‌زایی و کارآفرینی

بانک مهر ایران سعی کرده وام‌های قرض‌الحسنه‌ای که به منظور تأمین مالی بنگاه‌های کوچک ارائه می‌کند، در راستای رونق کسب‌وکارهای داخلی و البته توسعه پایدار اقتصادی در سطح کلان باشد. برای رسیدن به این هدف،حمایت از صنایع دانش‌بنیان و متکی به فناوری بالا به‌طور خاص مد نظر بوده است. اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به شرکت‌های دانش بنیان با همکاری بانک مهر ایران و صندوق و نوآوری و شکوفایی صورت گرفته و تا کنون نزدیک به ۲٫۹۰۰ فقره تسهیلات به ارزش ۱٫۰۳۵ میلیارد ریال به این شرکت‌ها پرداخت شده است.

حمایت از اشتغال‌زایی در مناطق محروم و روستایی و همچنین کمک به بهبود کسب‌وکار با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد مانند کمیته امداد، بنیاد برکت و بهزیستی از دیگر محورهایی است که بانک مهر ایران برای پرداخت تسهیلات به آن توجه داشته است.

بانک مهر ایران در چارچوب طرح کالاکارت، یک کارت اعتباری تا سقف ۵۰ میلیون تومان به مشتریان خود پرداخت می‌کند که می‌توانند از پذیرنده‌های متنوعی کالاها و خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند. این کارت بدون نیاز به سپرده‌گذاری و با کارمزد بسیار پایینی ارائه می‌شود که می‌تواند قدرت خرید مردم را افزایش دهد و باعث شود قدری از دغدغه‌های مردم در این شرایط اقتصادی دشوار، کاهش یابد. خوشبختانه این طرح با استقبال روبرو شده و روز به روز بر تعداد فروشگاه‌های طرف قرارداد بانک افزوده می‌شود، به‌طوری که تا کنون بیش از ۲۷هزار کسب‌وکار در شهرهای مختلف پذرنده کالاکارت بانک مهر ایران شده‌اند که این موضوع می‌تواند قدرت انتخاب دریافت‌کنندگان کالاکارت را افزایش دهد.خوشبختانه این طرح با استقبال مردم مواجه شده و تا کنون حدود یک میلیون و ۹۰۰هزار نفر کالاکارت بانک مهر ایران را دریافت کرده‌اند.

تسهیلات پرداختی

در حال حاضر مشتریان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در سطح کشور به حدود ۱۱٫۵ میلیون نفر رسیده است. این بانک تا پایان مهر ماه در سطح کشور۱۱۵ هزار میلیارد تومان را در قالب تقریباً ۱۰٫۵ میلیون فقره تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار داده است.

تعداد تسهیلات پرداخت شده بانک در طول سال‌های گذشته روندی افزایشی داشته به‌طوری که از ۵۰۰ هزار مورد در سال ۱۳۹۵ به دو میلیون و ۳۰۰هزار فقره در سال گذشته رسیده است. در سال جاری نیز تا پایان مهرماه یک میلیون و ۳۵۰هزار فقره تسهیلات به ارزش ۲۵هزار میلیارد تومان از سوی این بانک پرداخت شده است.

بانک بدون کاغذ

بانک مهر ایران، با پیشتاز بودن در ارائه برخی خدمات الکترونیکی برای نخستین بار در شبکه بانکی کشور، گامی مهم در تسریع فرآیند ارائه خدمت به مشتریان خود و همچنین کمک به حفظ محیط زیست از طریق کاهش مصرف کاغذ و حذف مراجعات غیرضروری مشتریان به شعب برداشته است. این بانک برای نخستین بار خدمات افتتاح حساب، محاسبه معدل حساب و درخواست تسهیلات را به‌صورت آنلاین و از طریق همراه‌بانک ارائه کرده است. همچنین احراز هویت سجام که یکی از مراحل مورد نیاز برای ورود به بورس است، برای نخستین بار از سوی این بانک به‌صورت غیرحضوری ارائه شد.

شفافیت مالی

بانک مهر ایران شفافیت را تنها یک شعار تلقی نمی‌کند، بلکه آن را اصلی لازم‌الاجرا می‌داند و نشان داده به استانداردهای ملی و بین‌المللی شفافیت پایبند است. از جمله اقدامات بانک در این حوزه می‌توان یادآور شد که صورت‌های مالی حسابرسی ‌شده سال‌های گذشته هم‌اکنون روی وب‌سایت بانک قابل دسترسی است.

افتخارات

فعالیت‌های بانک مهر ایران در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه مورد توجه مسئولان مختلف قرار گرفته و تقدیر مقامات مختلف کشوری و حاکمیتی را در پی داشته است.

بانک مهر ایران موفق شد در سال‌هایگذشته چند موفقیت مهم در عرصه بین‌المللی کسب کند که برای نظام بانکی کشور مایه افتخار است.بر اساس رتبه‌‌بندی برترین مؤسسات مالی اسلامی در جهان که توسط نشریه بین‌المللی بنکر در سال ۲۰۱۸ انجام شد، بانک مهر ایرانبه‌عنوان سومین بانک اسلامی برتر در سطح جهان شناخته شد. علاوه بر این، جایزه »نخبه اقتصادی جهان اسلام«از سوی سازمان همکاری اسلامی نیز به این بانک تعلق گرفت. همچنین انتخاب طرح همیاران مهر به‌عنوان نامزد نهایی جایزه بانک توسعه اسلامی از دیگر افتخارات بین المللی بانک مهر ایران به شمار می‌رود.

مسئولیت اجتماعی

بزرگترین بانک قرض‌الحسنه کشور هرگز از ایفای نقش خود در حوزه مسئولیت اجتماعی غافل نشده است.

مهرایران باچشم‌انداز»تلاش برای توسعه رفاه اجتماعی ودستیابی به جامعه توسعه يافته«برنامه‌های مسئولیت اجتماعی خودرابه انجام رسانده است.

بانک مهر ایران برنامه های مسئولیت اجتماعی گسترده ای را اجرا کرده که برخی از آن عبارت است از:

– مشارکت در طرح شهید سلیمانی وزارت بهداشت

خرید ۲۵هزار قلم تجهیزات پزشکی برای مقابله با کرونا به ارزش ۳۰۰ میلیارد ریال.

گفتنی است در این طرح بانک مهر ایران برای نخستین بار در بین بانک‌های ایرانی، از منابع حاصل شده از دریافت جریمه دیرکرد برای حوزه مسئولیت اجتماعی و اقدامات عام المنفعه هزینه کرده است.

– تحت پوشش بیمه حوادث قرار دادن ۵۰۰هزار خانه روستایی در سطح سه استان

–  مشارکت در بیمه حوادث ۵میلیون و ۳۰۰هزار خانه روستایی سراسر کشور در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

– مشارکت درساخت بیمارستان ۳۰۰ تختخوابه بیماران اعصاب وروان به اعتبار ۲۵ میلیارد ریال

-احداث۴مدرسه و ۳خانه بهداشت روستایی آسیب دیده درزلزله کرمانشاه وپرداخت ۲هزارفقره تسهیلات قرض الحسنه

-احداث مدرسه در استان سیستان و بلوچستان

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه برای تسریع در تکمیل پروژه های بازچرخانی فاضلاب با هدف حمایت از محیط زیست

مشارکت درآزادسازی زندانیان جرائم غیرعمدوحمایت ازاشتغال آنهاباپرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه

همکاری با سازمان‌های حمایتی برای اعطای وام به نیازمندان و کمک بلاعوض به سیل‌زدگان هم از این جمله است. همچنین می‌توان به اجرای طرح همیاران مهر اشاره کرد. در طرح یاد شده، متقاضيان مبلغ مورد نظر خود را به‌صورت بلاعوض در حسابي نزد بانک مهر ايران واريز مي‌كنند. بانك نيز متعهد است مبالغ اهدا شده از سوي خيرين را به پرداخت تسهيلات به اقشار نيازمند جامعه در زمينه‌هاي اشتغال، تأمين معيشت جوانان، بانوان سرپرست خانوار، درمان، تحصيل و همچنين بازسازي و توسعه‌ روستاها و مناطق محروم و … تخصيص دهد.

برنامه‌های سال جاری

در پایان و به اختصار، برخی از برنامه‌های بانک مهرایران در سال جاری را خدمتتان عرض می‌کنم. پیش از آن باید اشاره کنم که با عنایت به گذشت تقریباً ۹ ماه از سال، بخش قابل توجهی از این برنامه‌ها به لطف خداوند و همت کارکنان شایسته و پرتلاش بانک اجرایی شده است. این برنامه‌ها شامل مواردی است از جمله:

۱- تداوم اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به آحاد مختلف متقاضی تسهیلات و اقشار نیازمند

۲- کمک به رونق بازار از طریق تقویت تقاضا برای خرید کالاهای ایرانی با طرح کالاکارت

۳- اجرای طرح‌های اشتغال و کارآفرینی؛ توسعه همکاری و حمایت از طرح‌های دانش بنیان برای کمک به اشتغال‌زایی و کارآفرینی

۴- توسعه خدمات برای ناتوانان جسمی، در راستای توسعه عدالت اجتماعی و ارتقای رفاه و امنیت اقتصادی همه اقشار جامعه

خرسندیم از اینکه با روی کار آمدن دولت انقلابی، حل مسائل مردم و عدالت‌محوری بیش از پیش در دستور کار مسئولان قرار گرفته است. ما نیز در بانک مهر ایران تلاش می‌کنیم تا با پرداخت گسترده تسهیلات قرض‌الحسنه به اقشار مختلف، دسترسی مردم به تسهیلات نظام بانکی عادلانه‌تر از گذشته شود.

امید آنکه در سایه الطاف پروردگار و با اعتماد مشتریان و خیرّان عزیز بتوانیم توفیقات گذشته را استمرار بخشیده و کارنامه پرافتخارتری از بانک مهر ایران بر جای بگذاریم.