اقساط مسکن ملی تغییر کرد!/ با طرح مسکن رئیسی می‌توان خانه‌دار شد؟ در وضع موجود پرداخت ماهی ۳ تا ۴ میلیون تومان برای صاحبخانه شدن یک سرمایه گذاری ایده آل است. این یعنی داشتن امتیاز پروژه نهضت ملی مسکن یک برد اقتصادی است. اما آیا هزینه اقساط ماهانه این پروژه قابل کنترل است؟ ، نگاهی […]

اقساط مسکن ملی تغییر کرد!/ با طرح مسکن رئیسی می‌توان خانه‌دار شد؟

در وضع موجود پرداخت ماهی ۳ تا ۴ میلیون تومان برای صاحبخانه شدن یک سرمایه گذاری ایده آل است. این یعنی داشتن امتیاز پروژه نهضت ملی مسکن یک برد اقتصادی است. اما آیا هزینه اقساط ماهانه این پروژه قابل کنترل است؟

، نگاهی سرسری به اخبار مربوط به پروژه نهضت ملی مسکن نشان می دهد که دست کم در فاصله زمستان ۱۴۰۰ تا بهار ۱۴۰۱ اقساط ماهانه این ابر پروژه دولتی دچار افزایش شده است.

دی ماه سال گذشته ایسنا نوشت: مبلغ اقساط ماهانه پروژه نهضت ملی مسکن برای افراد کم درآمد از ۱٫۸ میلیون تومان تا ۴ میلیون تومان اعلام است. در همین مطلب برای طبقه متوسط مبلغ اقساط ماهانه نهضت مسکن ملی از ۲٫۳ تا ۴٫۲ میلیون تومان بود.

اما با گذشت سه ماه از انتشار این خبر، خبر دیگری آمد که از افزایش تغییرات افزایشی مبالغ مربوط به اقساط ماهانه نهضت ملی مسکن حکایت داشت.

مبلغ اقساط طرح ملی مسکن

در مطلب اخیر که ایرنا آن را منتشر کرد، از زبان معاون وزیر راه و شهرسازی آمده  است: مبلغ اقساط تسهیلات ماهانه نهضت ملی مسکن از ۳ تا ۴ میلیون تومان خواهد بود.

در این مطلب هیچی ذکری از تقسیم بندی متقاضیان کم درآمد و طبقه متوسط نیست. تنها مطلب درخور توجه این است که استفاده کنندگان این تسهیلات برای بازگرداندن آن بین ۱۰ تا ۲۰ سال زمان دارند و اگر بخواهند می توانند مطابق شرایط مالی خود این بدهی را زودتر تسویه کنند.

هرچند با فرض به ثمر نشستن پروژه نهضت ملی مسکن، همچنان خرید خانه با ماهی ۴ میلیون تومان عملی مقرون به صرفه است اما در این میان چند نکته حائز اهمیت است.

نکته اول: وزارت راه و شهرسازی ظاهرا از طبقه بندی متقاضیان مسکن ملی به دو گروه افراد کم درآمد و افرادی با درآمد متوسط منصرف شده است.

نکته دوم: افزایش محسوس قیمت اقساط ماهانه این پروژه است که از بعد یک کاسه شدن متقاضیان نام نویسی شده، رخ داده است.

با طرح مسکن رئیسی میتوان خانه دار شد؟

با این اوصاف آیا می توان با نگاهی خوشبینانه به پروژه نهضت ملی مسکن نگریست؟

از یک طرف تجربه ناموفق دولت های پیشین در اجرای پروژه مشابه مسکن مهر و از طرف دیگر تغییرات مربوط به قیمت مصالح ساختمانی در هفته های گذشته نشان می دهد که نمی توان به صورت قطعی روی ثابت ماندن اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن حساب کرد.

بنابراین دور از انتظار نیست که با جلوتر رفتن روند اجرای این پروژه، اقساط ماهانه این پروژه تغییر کند و افزایش یابد.

پروژه نهضت ملی مسکن از برنامه های جنجالی و بلند پروازانه دولت سیزدهم است. آمار رسمی از نام نویسی بیش از ۲٫۵ میلیون متقاضی مسکن ملی حکایت دارد.

ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی برای رفع نیاز بازار مسکن، ایجاد اشتغال و کمک به رونق اقتصادی از جمله اهدافی است که اجرای پروژه مسکن ملی می تواند به دنبال داشته باشد. اما نقل قول هایی که از افراد مطلع به بازار ساخت و ساز ایران می شود، رسیدن به چنین هدفی بعید به نظر می رسد.