رئیس کل دادگستری استان تاکید کرد؛ لزوم شتاب بخشیدن بر ثبت اراضی زراعی استان در سامانه کاداستر و صدور سند تک برگی به همت دادگستری استان، جلسه مشترک شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی استان با قضات عضو هیات های تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند استان برگزار شد. […]

رئیس کل دادگستری استان تاکید کرد؛

لزوم شتاب بخشیدن بر ثبت اراضی زراعی استان در سامانه کاداستر و صدور سند تک برگی

به همت دادگستری استان، جلسه مشترک شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی استان با قضات عضو هیات های تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان اردبیل، حجت الاسلام والمسلمین کثیرلو رئیس کل دادگستری استان اردبیل در این جلسه با تشریح اهمیّت لزوم صدور سند برای اراضی و ساختمان های فاقد سند گفت: مسلماً تعیین تکیف و صدور سند برای اینگونه اراضی و ساختمان ها از وقوع اختلافات ملکی جلوگیری کرده و از میزان ورودی پرونده ها به محاکم قضایی پیشگیری می کند.
وی با اعلام اینکه خوشبختانه ثبت اراضی استان در سامانه کاداستر از پیشرفت خوبی برخوردار بوده خاطر نشان کرد : تداوم و استمرار و کسب موفقیت در خصوص ثبت در سامانه کاداستر و صدور سند تک برگی برای زمین های ملی و اراضی زراعی مسلماً مرهون همکاری، هماهنگی، تلاش همه مدیران دستگاه ها و نهادهای ذیربط خواهد بود.
وی تاکید کرد: روند ثبت اراضی در سامانه کاداستر در استان باید شتاب بیشتری بگیرد لذا ضروری است با در نظر گرفتن دقت در موضوع و با استفاده از ظرفیّت شورای حفظ حقوق بیت المال با اتّخاذ راهکارهای لازم قانونی نسبت به رفع موانع و مشکلات گام های موثری برداشته شود.
رئیس کل داد گستری استان با قدردانی از ورود دادستانی در خصوص صدور سند تک برگی برای اراضی ملّی و منابع طبیعی بر لزوم همکاری و هماهنگی سایر دستگاه های اجرایی متولی با دستگاه قضایی استان برای سند دار کردن اراضی کشاورزی تاکید کرد.
وی بار دیگر از نهادهای فرهنگی از جمله صدا و سیما، اصحاب رسانه و ائمه جمعه و جماعات شهرستان های استان خواست تا با روشنگری و آگاه سازی مردم بر ایجاد رغبت در بین زارعین برای ثبت زمین های خود در سامانه کاداستر و دریافت سند تک برگی اقدام نمایند.
طباطبایی دادستان مرکز استان هم در این جلسه با قدر دانی از اقدامات صورت گرفته در خصوص ثبت اراضی ملی و منابع طبیعی استان در سامانه کاداستر و صدور سند تک برگی بر آنها بر لزوم عزم جدی دستگاه های اجرایی ذیربط به منظور تسریع در صدور سند تک برگی برای اراضی کشاورزی استان تاکید کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه نظر به اهمیت موضوع برای سومین بار است که در سال جدید در این خصوص جلسه برگزار می شود تصریح کرد: باید همه مصوبات جلسات به صورت دقیق و برنامه ریزی شده انجام شود تا نتیجه جلسات نمود عینی و عملی داشته باشد و مردم نیز به طور ملموس آنها را در جامعه احساس کنند.
وی با بیان اینکه دستگاه قضایی استان از اقدامات قانونی دستگاههای ذیربط در تسریع ثبت اراضی زراعی استان حمایت می کند گفت: در صورت مشاهده هر گونه سهل انگاری و یا اهمال در موضوع از سوی مدیران، پرونده ای در دادسرا تشکیل شده و مطابق با قانون با متخلفین برخورد می شود.
مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان نیز با ارایه گزارشی از وضعیت اراضی ملی و کشاورزی ثبت شده در سامانه کاداستر گفت: خوشبختانه با حمایت های قانونی دستگاه های قضایی استان و با هماهنگی ها و تلاش های انجام گرفته تمام اراضی ملی استان در سامانه کاداستر ثبت شده و سند تک برگی برای آن صادر شده است.
بحث و تبادل نظر و ارایه پیشنهادات و راهکارهای لازم از سوی اعضاء از دیگر موضوعات این جلسه بود.