صدور ۶۳  گواهینامه صادراتی و وارداتی در اردبیل اردبیل- علایی، مدیرکل استاندارد اردبیل از صدور بیش از ۶۳ گواهینامه ارزیابی انطباق صادراتی و وارداتی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ خبر داد. هاشم علایی بااشاره به عملکرد سه ماهه اول سال جاری اداره کل  استاندارد اردبیل در زمینه صادرات و واردات و نظارت بر کلیه کالاهای وارداتی و […]

صدور ۶۳  گواهینامه صادراتی و وارداتی در اردبیل

اردبیل- علایی، مدیرکل استاندارد اردبیل از صدور بیش از ۶۳ گواهینامه ارزیابی انطباق صادراتی و وارداتی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ خبر داد.

هاشم علایی بااشاره به عملکرد سه ماهه اول سال جاری اداره کل  استاندارد اردبیل در زمینه صادرات و واردات و نظارت بر کلیه کالاهای وارداتی و صادراتی مشمول مقررات استاندارد اجباری در مبادی رسمی کالا، اظهار داشت: در این مدت زمانی، تعداد ۶۳ گواهینامه ارزیابی انطباق صادراتی و وارداتی در استان صادر شده است.  

وی گفت: ۳۹ فقره از این گواهینامه ها از نوع ارزیابی انطباق کالاهای صادراتی و ۲۴  فقره نیز از نوع ارزیابی انطباق کالاهای وارداتی بوده و نسبت به برنامه عملیاتی پیش بینی شده به ترتیب ۴۳ درصد و ۸۰ درصد تحقق عملکرد داشته‌ایم.

علایی افزود: بیشترین اقلام صادراتی در سالجاری شامل خرما، کشمش، سنگ‌های ساختمانی، رویه درب، زغال آخال، ماسه سیلیسی بوده است که پس از ارزیابی و بررسی کارشناسان این اداره کل و کارشناسان آزمایشگاه‌های همکار تاییدصلاحیت شده، به مقصد کشورهای روسیه، گرجستان، عراق و جمهوری آذربایجان صادر شده است.

وی در ادامه با اشاره به ابلاغ بسته حمایتی سازمان ملی استاندارد ایران خاطر نشان کرد: این بسته حمایتی با تاکید بر تسهیل فضای کسب وکار در حوزه صادرات و واردات کالا و تامین مواد اولیه و حد واسط واحد های تولیدی کشور تدوین شده است.

دبیر شورای استاندارد اردبیل با بیان اینکه کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری و جلوگیری از صدور کالاهای نا مرغوب به منظور فراهم کردن امکان رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین المللی از وظایف مهم سازمان ملی استاندارد ایران است، اظهار کرد: کنترل کیفیت کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری به منظور حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نا مرغوب خارجی نیز جزو  وظایف سازمان ملی استاندارد ایران می‌باشد.