۴۳۴ گواهینامه صادراتی و وارداتی استاندارد در استان اردبیل صادر شد مدیرکل استاندارد استان اردبیل از صدور۴۳۴ گواهینامه ارزیابی انطباق استاندارد برای صادرات و واردات انواع کالا از مبادی گمرکی این استان در سال ۹۹ خبر داد. هاشم علایی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ۳۰۶ فقره از این گواهینامه‌ها مربوط به کالاهای صادراتی […]

۴۳۴ گواهینامه صادراتی و وارداتی استاندارد در استان اردبیل صادر شد

مدیرکل استاندارد استان اردبیل از صدور۴۳۴ گواهینامه ارزیابی انطباق استاندارد برای صادرات و واردات انواع کالا از مبادی گمرکی این استان در سال ۹۹ خبر داد.

هاشم علایی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ۳۰۶ فقره از این گواهینامه‌ها مربوط به کالاهای صادراتی و ۱۲۸ فقره نیز مربوط به کالاهای وارداتی بوده است.

وی بیان کرد: صدور این میزان گواهینامه صادرات و واردات کالا از مبادی گمرکی استان نسبت به برنامه عملیاتی پیش‌بینی شده به ترتیب ۵۳۷ درصد و ۵۱۲ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: بیشترین اقلام صادراتی دارای گواهینامه استاندارد استان اردبیل در سال گذشته شامل خرما، کشمش، سنگ‌های ساختمانی، رویه درب، زغال آخال و ماسه سیلیسی بوده است.

وی با اشاره به نظارت اداره کل استاندارد استان اردبیل بر کلیه کالاهای وارداتی و صادراتی مشمول مقررات استاندارد اجباری در مبادی رسمی مرزهای استان افزود: این کالاها پس از ارزیابی کارشناسان اداره کل استاندارد و کارشناسان آزمایشگاه‌های همکار تایید صلاحیت شده، به مقصد کشورهای روسیه، گرجستان، عراق و جمهوری آذربایجان صادر شده است.

علایی در ادامه با اشاره به ابلاغ بسته حمایتی سازمان ملی استاندارد ایران برای توسعه صادرات اضافه کرد: این بسته حمایتی با تاکید بر تسهیل فضای کسب و کار در حوزه صادرات و واردات کالا و تامین مواد اولیه و حد واسط واحدهای تولیدی کشور تدوین شده است.

وی همچنین کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری و جلوگیری از صدور کالاهای نامرغوب به منظور فراهم کردن امکان رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین المللی را از وظایف مهم سازمان ملی استاندارد ایران عنوان کرد.

دبیر شورای استاندارد استان اردبیل اظهار کرد: کنترل کیفیت کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری به منظور حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب خارجی نیز جزو وظایف سازمان ملی استاندارد است و اداره کل استاندارد استان نظارت دقیقی بر این امور دارد.

استان اردبیل دارای دروازه گمرگی بیله‌سوار است ولی کالاهای صادراتی این استان از مرزهای بیله‌سوار و آستارا و نیز از سایر گمرکات کشور به مقاصد خارجی صادر می‌شود.