مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل گفت: حمام تاریخی پیرزرگر برای انجام اقدام‌های مرمتی و ارائه خدمات گردشگری و فرهنگی به بخش خصوصی واگذار شد. به گزارش ایرنا، نادر فلاحی روز چهارشنبه در نشست امضای قرارداد واگذاری حمام پیرزرگر بیان کرد: این اثر در راستای شعار سال و عمل به منویات مقام […]

مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل گفت: حمام تاریخی پیرزرگر برای انجام اقدام‌های مرمتی و ارائه خدمات گردشگری و فرهنگی به بخش خصوصی واگذار شد.

به گزارش ایرنا، نادر فلاحی روز چهارشنبه در نشست امضای قرارداد واگذاری حمام پیرزرگر بیان کرد: این اثر در راستای شعار سال و عمل به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها و حمایت از بخش خصوصی در ایجاد اشتغال پایدار با مشارکت صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی افزود: بر این اساس سرمایه‌گذار بخش خصوصی پس از انجام عملیات مرمتی در این بنای تاریخی، با کاربری گردشگری و فرهنگی نسبت به ارائه خدمات به گردشگران و هم‌استانی‌ها اقدام خواهد کرد که امید می‌رود با تحقق این امر شاهد جلب رضایت مردم و بازدیدکنندگان باشیم.

مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل ادامه داد: اقدام‌های مرمتی در بناهای تاریخی در سال‌های اخیر از برنامه‌های اصلی و اساسی این اداره‌کل بوده و در این راستا طرح‌های مختلفی در تمامی شهرستان‌های استان اجرا شده یا در حال اجرا است.

حمام پیرزرگر واقع در محله پیرزرگر اردبیل با شماره ۸۸۹۶ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

این اثر جزو یکی از بزرگترین حمام‌های اردبیل به شمار می‌رود که قسمت‌های زنانه و مردانه آن جدا از هم است و به دلیل قرار گرفتن در مرکز شهر و نزدیکی به جمعه مسجد، اهمیت تاریخی و فرهنگی دارد.

پیشینه حمام پیرزرگر با عرصه یک هزار و ۱۵۸ مترمربع و اعیان ۷۴۶ مترمربع به دوره قاجاریه بازمی‌گردد.