رئیس کل دادگستری استان: حرکت بر مدار قانون، احقاق حق و اجرای عدالت مهمترین رکن و مبنای عمل در دستگاه قضایی است همایش مسئولین قضایی، قضات محاکم بدوی مرکز استان و محاکم تجدید نظر و کیفری یک استان با حضور آیت الله عاملی نماینده محترم ولی فقیه در استان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی […]

رئیس کل دادگستری استان: حرکت بر مدار قانون، احقاق حق و اجرای عدالت مهمترین رکن و مبنای عمل در دستگاه قضایی است

همایش مسئولین قضایی، قضات محاکم بدوی مرکز استان و محاکم تجدید نظر و کیفری یک استان با حضور آیت الله عاملی نماینده محترم ولی فقیه در استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان اردبیل، حجت الاسلام والمسلمین کثیرلو رئیس کل دادگستری استان، در این همایش با تبریک هفته بسیج، از اقدامات شبانه روزی، جهادگونه و بسیجی وار قضات و کارکنان که در جهت احقاق حق و اجرای عدالت تلاش می کنند، قدردانی نمود.
رئیس کل دادگستری استان در ادامه حرکت برمدار قانون را اصل بر شمرد و گفت: همه اقدامات دستگاه قضایی استان بر اساس قانون و در راستای اهداف و سیاست های کلان قوه قضائیه، احقاق حق و اجرای عدالت است و در این جهت تمام توان بکار گرفته می شود.
پیگیری مشکلات استانی و انتقال آن به مرکز برای برطرف شدن آن ، تجهیز حوزه های قضایی، جذب قضات، بستر سازی برای احداث ساختمان های حوزه های قضایی، از جمله اقداماتی است که از سوی مدیریت قضایی استان انجام گرفته است.
آیت الله عاملی نماینده محترم ولی فقیه در استان در این همایش با تشریح اهمیت رسالت قضا و قضاوت، اجرای عدالت و احقاق حق را امری مقدس برشمرد و خاطر نشان کرد: اجرای صحیح و دقیق عدالت در جامعه موجب رضای پرودگار متعال و خلق خدا می گردد.
وی اجرای عدالت اجتماعی را موجب سالم سازی جامعه دانست و افزود: مسلماً هر قدر که آحاد مردم از اجرای عدالت در جامعه راضی باشند و شاهد برخورد با جرائم و تخلفات باشند به همان اندازه جرائم و تخلفات در جامعه کاهش خواهد یافت.
آیت الله عاملی اثر کار خیر و شر را دائمی ذکر کرد و افزود: مسلماً آثار مثبت و تبعات منفی یک حکم تا سالیان سال در جامعه باقی می ماند. بنابراین لزوم دقت و حساسیت مضاعف در صدور آراء در بین قضات باید بیش از پیش انجام گیرد.
سید عبدالله طباطبایی دادستان مرکز استان نیز در این جلسه با گرامیداشت هفته بسیج، از کارکنان و قضات تشکیلات استان که بسیجی وار برای گسترش عدالت و احقاق حق تلاش می کنند قدردانی نمود.
سپس وی وجود تعامل، همکاری، هماهنگی مابین بخش های مختلف مراجع قضایی به ویژه دادسرا و محاکم را عامل اصلی در تسریع رسیدگی به پرونده ها دانست و بر لزوم افزایش بیش از پیش این عوامل تاکید نمود.
تعیین تکلیف سریع و فوری اموال و خودروهای توقیفی و تملیکی، شناسایی اموال دانه درشتان سوداگران مرگ به منظور ضربه زدن به بنیان مالی قاچاقچیان، صیانت و حفاظت از بیت المال و اراضی ملی و منابع طبیعی و برخورد با متصرفین و متعرضین به اراضی ملی و منابع طبیعی با توجه به فرا رسیدن فصل کشت، تداوم بازدیدهای مستمر و مداوم قضات از زندان های استان، لزوم تلاش مضاعف برای استفاده از مجازات حبس و کاهش جمعیت کیفری زندان های استان، برخورد قاطع قانونی با جرایم خشن و مقابله جدی با اخلالگران نظم و امنیت در سریعترین زمان ممکن و… از تاکیدات دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان بود.
در این نشست ابراهیمی معاون قضایی و فن آوری اطلاعات و برنامه ریزی استان گزارشی از میزان پیشرفت برنامه های اجرایی دادگستری استان در سال ۱۴۰۰ و نیز وضعیت شعب حوزه های قضایی تابعه استان ارایه نمود.
سخنرانی و ارایه گزارش ازسوی قاضی واعظی لرد به نمایندگی از قضات محاکم تجدید نظر استان، ارائه گزارش رئیس دادگستری شهرستان خلخال، ارائه مطالب توسط دادستان شهرستان بیله سوار، گزارش عملکرد از سوی محمد حسین رسول زاده رئیس دادگاه بخش نیر از دیگر برنامه های این نشست بود.
در این نشست از مسئولین حوزه های موفق در اجرای برنامه عملیاتی سال ۱۴۰۰ و حوزه های صلح و سازش تقدیر بعمل آمد.